content top

Eğitim

Bilardo’nun farklı disiplinleri için farklı eğitimler ve teknikler olmasına karşın temelde öğrenilmesi gerekenler aynıdır, bilardo topuna doğru ve düzgün bir vuruş yapabilmek için alınması gereken eğitim ve buna bağlı olan antrenmanlar.

Bilardoda topa, isteka (ıstaka da denir) adı verilen ağaçtan yapılmış bir araçla vurulur. Üst kısmı genelde maple (akçaağaç) kullanılarak yapılır ucu ise sert plastik bir maddenin üzerine sertleştirilmiş geyik derisi sabitlenerek imal edilir.

Bilardo oynamak isteyen birinin öncelikle bu aracı düzgün bir şekilde ileri geri hareket ettirmeyi yani limaj yapmasını öğrenmesi gerekir.

Bunun için masadaki duruşumuzun dengeli ve ıstakayı tutuşumuzun doğru olması gerekir.

Not: Bilardoda vuruş topu beyaz toptur (üç toplu bilardoda sarı top da vuruş topudur)

Sağ elini kullanan bir oyuncu için;

Topu atacağımız yönde masaya doğru gelin, masaya yatacağımız yeri (beyaz topa vuruş yapabilmek için durulması gereken yer) tayin ettikten sonra (sert atışlarda normalden biraz daha geride durulabilir) sol ayak biraz önde masaya eğiliyoruz.

Bacaklar dengeli olacak şekilde açık olmalı ve boy uzunluğunuza göre de dizlerinizi kırabilirsiniz.

Istakanın arkasını sağ elinizle fazla sıkmadan tutun ve ağırlığı taşıdığınızı hissedin, ıstakanın ağırlığını hissetmek iyi bir oyuncu olmanın temel şartlarından biridir, ıstakanın düz salınımı için ön kısmını kaldırmaya çalışmayın, ıstakanın ön kısmı doğal olarak köprü oluşturduğunuz elininzin üzerine oturacaktır. Aşağıda ıstakanın ön kısmını köprü oluşturarak nasıl tutabileceğinizi görebilirsiniz.

Açık Köprü

Kapalı Köprü

Istakayı ileri geri sallayın (limaj) ıstakanın dengede olmadığını hissediyorsanız sağ elinizin yerini değiştirebilirsiniz yani ıstakanın arkasını daha önden yada arkadan tutabilirsiniz.

Başınız ıstakanın tam üzerinde olmalı ve çenenizle ıstaka arasında atış mesafesinin uzunluğuna göre bir mesafe bırakmalısınız. Bazı amerikan bilardosu ve snooker atışlarında ıstaka çeneye değecek kadar yakın olabilir. Üçbant ve üç toplu bilardo da ise daha yüksekte olabilir.

Limajın düzgün olup olmadığını kontrol edin. Istaka sağa sola hareket etmemelidir. Burada önemli bir noktada sağ kolunuzun dirsekle omuz arasındaki bölümünün hareketsiz olması gerektiğidir. Yani kolunuz sadece dirsekten hareket etmeli ve üst kol limaj sırasında asla hareket etmemelidir.

Eğer bilardoya yeni başlıyorsanız bu antrenmanı sık sık tekrarlamalı ve kol kaslarınız bu harekete alışana dek devam etmelisiniz.

(Yukarıdaki örnekler sağ elini kullanan oyuncular içindir sol elini kullananlar sağ ve sol ibarelerinin tersini düşünmelidir)

Antrenman sırasında ıstakanın ucunu devamlı beyaz topun aynı noktasına vuracakmış gibi sallamanız yada ortası delik bir tahta ile de bu antremanı yapabilirsiniz.

Antrenmanları topa vurarak devam ettirin. Beyaz topun ortasına vurarak başlayın. Çünkü eğer sağına veya soluna vurursanız top sağa yada sola dönerek gider (falsolu atış) ve özellikle uzun mesafeli ve sert atışlarda belirgin olarak yön değiştirebilir. Falsolu atışlardaki bu ince ayarları ancak bilardoda ustalaştığınızda yapabilirsiniz.

Ayrıca topun altına sert bir şekilde vurduğunuzda top geriye doğru dönerken masada ileri doğru kayacaktır yada tam tersi
topun üstüne vurursanız ileri doğru dönerken yine ileri doğru gidecektir. Bu eksta atışları topa vurmada ustalaştığınız sürece geliştirecek ve beyaz topa istediğiniz hareketleri yaptırmaya istediğiniz yöne göndermeye başlayacaksınız.

Unutulmaması gereken bir noktada tebeşir kullanmaktır. Hemen hemen her atıştan önce (özellikle falsolu atışlardan sonra) ıstakanın ucunu tebeşirlemelisiniz. Tebeşir uçtaki derinin parlak ve pürüzsüz topun yüzeyinden kaymasını engelleyecektir. Eksik yada fazla tebeşir çıtlamaya neden olabilir, tebeşirinizin türüne ve atışınıza göre tebeşir alışkanlığını zamanla edinebilirsiniz. Tebeşiri ıstakayla delmeye çalışırmışcasına sürmeyin, tebeşirin kenarlarından dairesel hareketlerle tebeşir sürülmesi tebeşirin ortasının oyulmasını engeller ve uzun süreli kullanım sağlar. Bir başka hatırlatma, tebeşiri ıstakanın ucuna masanın üzerinde sürmeyin, tebeşir tozlarının masaya dökülmesi çuhanın (masanın üzerindeki bez) ömrünü azaltan en önemli etkendir. Tebeşirleme masaya yatmadan önce bitirilmiş olmalıdır.

Bu antrenmanlardan sonra öğrendiklerinizi uygulamak için arkadaşlarınızla maçlar yapın ve düzgün vuruşlar yapmayı deneyin.

Eğer usta bir bilardo oyuncusu olmak istiyorsanız çok iyi oyuncularla oynamalı, antrenörlerden yardım almalı ve çok çalışmalısınız. Bilardo öğrenirken bunun bir hobi ve aynı zamanda bir spor olduğunu unutmadan keyfini çıkarmaya bakın, zamanla bir tutku halini alacak olan bu oyunda sevilmesi gereken galibiyet değil bilardonun kendisidir.

Bilardoyla ilgili sormak istediklerinizi forumda sorabilir ve usta oyunculardan cevaplar alabilirsiniz.

Ayrıca salonumuzdan bilardo dersi almak için antrenör talep edebilirsiniz.